Categories
Ham Satellite news

AMSAT-SM 35 år den 24 april 2017

Den  24 april 2017 är det 35 år sedan AMSAT-SM bildades på årsmötet SSA Oskarshamn! SM5IXE Thomas Johansson var föreningens första ordförande och ni kan läsa de första raderna vid bildandet nedan. Första numret av AMSAT-SM INFO kan ni även läsa här.

Jag har själv varit medlem i AMSAT-SM runt 25 år och har sett många “versioner” av föreningen. När vi var som mest aktiva fanns det en försäljningsfunktion, minst fyra nummer av medlemstidningen INFO gavs ut varje år och jag tror det var över 400 betalande medlemmar.

För ett par år sedan tog styrelsen beslutet att anpassa verksamheten till rådande miljö för amatörradioföreningar i stort. Vi förenklade så mycket som möjligt, la officiellt ner medlemstidningen, slopade tillfälligt medlemsavgiften och skapade en inriktning som en informerande förening. Och jag tror att AMSAT-SM i nuvarande form kommer att finnas i många år till!

Följ med oss i framtiden bland nya spännande satelliter!

Första numret av AMSAT-SM INFO och den inledande texten vid föreningens bildande 1982.

By SM0TGU

Webmaster and member of the AMSAT-SM steering group.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *