Categories
Ham Satellite news

Arrow antenna videoklipp

Niklas, SM0HIZ, skriver följande via vår mailinglista:  

Hej,

Inspirerad av föregående tips om Mars Orbiter P5A så hittade jag tre videoklipp på YouTube där Randy K7AGE beskriver sin Arrow-antenn monterad på ett fotostativ med egentillverkad hållare för radiostation. Kanske kan ge någon av oss Arrow-antenna-ägare lite ideer? Håkan SM7WSJ tog ju ett uppskattat initiativ för något år sedan och beställde ett antal sådana antenner varav jag köpte en.


Jag är själv väldigt nöjd med antennen, den är behändig och har goda prestanda men jag har tyvärr varit alltför inaktiv på satellitfrekvenserna med den (inte kört någonting, bara lyssnat lite). Har heller ännu inte skaffat något duplexfilter för den än. Kanske jag monterar den på ett fotostativ i alla fall nu efter att ha blivit inspirerad.

Här finns videoklippen:
http://www.youtube.com/watch?v=YXOeO2RH31k
http://www.youtube.com/watch?v=1HfvmU_utI8
http://www.youtube.com/watch?v=jwNIimeKOEI

Jag hittade förresten ett annat intressant videoklipp också, med ett snyggt Az-El- rotorbygge, med som jag tolkar det, en satellitparabolmotorarm som elevationsrotor. Azimuthrotorn ser ut att vara något specialbygge också, snabbt som tusan är det i alla fall.
http://www.youtube.com/watch?v=hzzb1iKgVPg

73 från Niklas, SM0HIZ

By SM0TGU

Webmaster and member of the AMSAT-SM steering group.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *